Whenever I travel to somewhere new in the United States, I go to the local grocery store to get the lay of the land. Browsing the aisles in another town’s grocery store taught me so much about the local community. I learn what type of produce is popular and whether they’re into quinoa or jasmine rice. Every store’s dairy section is a must-visit on a grocery trip, but the price of a gallon of milk varies a lot from state to state.

Some of the most expensive places to buy milk are Texas, Alaska, and Louisiana. Milk costs $3.48 in Texas, $3.65 in Louisiana, and $3.78 in Alaska. But no state has a higher price for milk than the collection of islands in the Pacific Ocean known as Hawaii. If you want to buy a gallon of milk in Hawaii, you’re going to pay an average price of $4.69.

The cheapest place you’ll find milk in America is Illinois, where you can score a gallon for an average price of $0.93. Other cheap locals include Connecticut, where a gallon of milk goes for $1.35, and Ohio, where grocers charge about a buck forty-eight per gallon of the good white drink that’s popular among babies, children, and adults.

So, if you’re looking for a change of scenery and want to save some money on groceries – or at least on your milk purchases – you might want to consider moving to Illinois. With its low cost of living and gorgeous Midwestern landscape, the Prairie State has a lot to offer. And who knows, maybe you’ll find your new favorite quinoa dish at the local grocery store. Who knows what culinary delights await you in Illinois?

And if you’re looking for an expensive place to buy milk well, Hawaii is probably your best bet. But no matter where you go in America, one thing is for sure: Milk is an essential part of the grocery list. So make sure you grab a gallon (or two) next time you’re at the store.

A simple move from Hawaii to Illinois could save you nearly two hundred dollars per year if you purchase a gallon of milk every week at the grocery store. If you’re buying more milk every time you shop, you could save even more money by making a move to a state in America with lower milk prices.

Although these prices reflect the average price for a gallon of milk in each state, remember that prices vary a lot depending upon the actual product. For example, organic milk is going to cost more than milk that is not certified organic. The same goes for milks that are made for people with allergies. These lactose-free milk varieties often cost more than average.

The next time you’re considering a move to a new state, take a close look at the price of milk. It might just be the deciding factor in where you ultimately choose to live. Who knows, you might find your new favorite.

Cheers!

Every time you share an AWM story, you help build a home for a disabled veteran.